Z Prahy 9 jste v Jizerských horách za hodinu


Praha 9 je severovýchodní pražský městský obvod, s velmi dobrým dopravním spojením po dálnici D 10 do Jizerských hor. Jestliže si pronajmete vůz v autopůjčovně v Praze 9, bude docela pravděpodobné, že již za necelé půl druhé hodiny budete parkovat někde v této oblasti. Pochopitelně záleží na aktuální hustotě provozu a na povětrnostních vlivech i stavu silnic, každopádně je to velmi krátká doba na to, abyste si mohli dopřát i jednodenní výlet. Výhodnější je ovšem trávit zde alespoň prodloužený víkend, nebo ještě lépe celý týden.

sníh v lese

Jizerky nejsou jen pro lyžaře – hory si mnozí lidé stále spojují pouze s lyžováním a míří do těchto míst v zimě, jen když napadne dostatek přírodního sněhu. Sjezdové tratě se sice zasněžují sněhem technickým, ale ten není nic platný běžkařům, a připomeňme si, že každoročně v Bedřichově startuje jeden z nejoblíbenějších závodů – Jizerská padesátka.

krása Jizerských hor

Do Jizerek, jak se jim lidově přezdívá, se můžete vypravit i v létě, je tu celá řada krásných zákoutí a scenérií, o nichž někteří lidé nemají vůbec tušení. A tak chcete-li tip na zajímavá místa, vypravte se spolu s námi na rozhlednu Bramberk a na rozhlednu Královka. Jsou to dvě monumentální kamenné stavby, které rozhodně stojí za vidění, stejně tak i výhled z jejich vyhlídkového ochozu. Co by vás dále mohlo zajímat, je sjezdovka Buková hora. K její horní části se dostanete z Maxova, nedaleko od bývalé podnikové chaty Poldi SONP Kladno. Je odtud krásný výhled na Mariánskou horu a Josefův Důl, a právě Mariánská hora by mohla být vašim dalším zastavením.

V Jizerských horách se také nachází zajímavé přehrady Desná Souš, Josefův Důl a Bedřichov. Z přehrady v Desné byste mohli dále stoupat k osadě Jizerka a do Kořenova, který je předělem mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Odtud je to jen pár kilometrů do Harrachova a k překrásným Mumlavským vodopádům.