Jak na prevenci proti koronaviru?


Covid-19 už pro nás nepředstavuje takovou hrozbu, jako v době, kdy se u nás objevili první případy. Tehdy vypukla velká panika, nastali lockdowny, zavírali se obchody, služby, byl zákaz vycházení. Dnes už bereme covid-19 víceméně jako jiné běžné onemocnění. I tak ale není radno covid-19 podceňovat. Zejména zranitelné skupiny společnosti, jako jsou chronicky nemocní nebo senioři, by měli dbát na prevenci před onemocněním.

Jak tedy na prevenci před koronavirem?

Myjte si ruce

Nejčastěji na sebe viry koronaviru přeneseme právě na rukou. Stačí, aby se nakažený dotknul třeba kliky, my na ni sáhneme, poté si protřeme obličej a je to. Důležité je si proto často a řádně mýt ruce. Nezapomínejte ani na prostor mezi prsty, kde se drží hodně bakterií a virů.

mytí rukou

Dezinfekce

Ne všechny dezinfekce jsou účinné proti coronaviru. Ale když se koronavirus objevil, byli vyvinuty dezinfekce, které dokážou velmi účinně ničit viry koronaviru. Dezinfikujte si ruce pokaždé, když se něčeho dotknete na veřejném místě, zejména kliky, zábradlí, tyče ve veřejné dopravě, nákupní košíky. Při kupování dezinfekce se ujistěte, že je účinná proti virům, ne bakteriím.

Posilujte svou imunitu

Dostatečná imunita vás může ochránit před nakažením, anebo vám alespoň zajistit mírnější průběh onemocnění. Pro posílení imunity užívejte vitamíny B, C, jezte vyváženou stravu plnou čerstvého ovoce, zeleniny. Snažte se otužovat a sportujte.

zelenina

Chraňte se před kontaktem s nakaženým

Není nic důležitějšího než vyhýbat se kontaktu s nakaženým. Pokud samozřejmě víte, že je nakažený. Například na veřejných místech to moc nemůžete ovlivnit, ale pokud je nakažený někdo ve vaší domácnosti, omezte kontakt na naprosto nezbytné minimum a při kontaktu se chraňte respirátorem.

Při podezření, že jste se i vy nakazili covidem-19 si nezapomeňte udělat antigenní test. Vybírejte si spolehlivé testy, např Vivadiag.