Zdravotní účinky ginkgo biloby


Ginko biloba, nebo také jinan dvoulaločný, je strom, který je jeden z nejstarších stromů na světě. Je známý především proto, že se z něj vyrábí bylinkové doplňky stravy. Prodej jinanu dvoulaločného, neboli ginkgo biloby, je zcela legální a povolený, takže v každé lékárně nebo prodejných se zdravou výživou najdete tuto bylinku, například ve formě kapslí, tabletek, čaje nebo extraktů. Trato bylinka má dlouhou historii. Ze začátku se používala zejména na problémy s krví a pamětí. Dnes se používá především ve spojitosti s pamětí. Studie ukázali, že ve vztahu k udržení ostré paměti je ginkgo biloba opravdu účinná. Jeden strom ginkgo bilobi může žít přes tisíc let. Jeho plody jsou zapáchající a jsou nejedlé. Semena plodů mohou být dokonce jedovaté. Ze stromu se využívají zejména listy.

gigko biloba

A jaké má zdravotní účinky?

Jak už jsme zmínili, ginkgo biloba je skvělá na naši paměť. Nenapomáhá jen u zdravých jedinců, ale pomáhá s pamětí i třeba lidem, kteří trpí demencí. U těch se uvádí, že funguje ještě více než u zdravých lidí. Některé studie zase uvádějí, že v souvislosti s pamětí je jinan nejúčinnější zejména u mladších lidí. Zmínili jsme také, že ginkgo biloba zvyšuje průtok krve a celkově zlepšuje krevní oběh.

listy

To může být spásné pro muže, kteří trpí erektilní dysfunkcí. Ta je totiž způsobena tím, že se do penisu nepřivádí dostatečné množství krve. Pravidelné užívání tedy může zvýšit vaši erekci. Také pokud trpíte bolestmi nohou způsobenou přerušovaným oběhem krve neboli klaudikací, tak i s tímto vám může pomoci pravidelné užívání ginkgo biloby. Pro ženy je zase tato bylinka nejvíce účinná v období před menstruací. Výzkumy totiž ukázaly, že dokáže snížit příznaky premenstruačního syndromu, který dokáže ženy pořádně potrápit. Pro ty, které mají silné PMS, je určitě vhodné zařadit ginkgo bilobu pravidelně do svého jídelníčku.